2271022418   5dimchi@sch.gr

Σύλλογος γονέων

Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, ιδρύθηκε με σκοπό να θέσει εντός οργανωμένου πλαισίου, τη σχέση μεταξύ γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του , με το εκπαιδευτικό προσωπικό.

Θέλουμε τα παιδιά μας να θεωρούν το σχολείο σπίτι τους, να το σέβονται και να το αγαπούν πέρα από τα μαθήματα και τις σχολικές ώρες.

Σε συμφωνία με τον εσωτερικό κανονισμό και πάντα σε συνεργασία με το σχολείο, ο στόχος μας είναι:

• Η επιδίωξη δημιουργίας συνθηκών αρμονικής συνεργασίας σχολείου και οικογένειας ,δηλαδή ότι είναι απαραίτητο για τη σωστή ανάπτυξη των παιδιών μέσα στη σχολική κοινότητα, αλλά και  έξω από αυτήν.
  • Η μέριμνα για την κάλυψη αναγκών σε υλικό εξοπλισμό καθώς και αποκατάσταση κτιριακών ζημιών (με όποιον τρόπο μπορούμε).
  • Η παροχή βοήθειας σε μαθητές του σχολέιου που αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα(οικογενειακά, οικονομικά κλπ).
  • Η συνεργασία με τις αρχές της περιοχής αλλά και με άλλους συλλόγους και φορείς.
  • Η ψυχαγωγία και η εκπαίδευση των μαθητών συμβάλλοντας με όποιο τρόπο μας ζητηθεί στις εκδρομές, εκδηλώσεις , παραστάσεις κλπ.
  • Η ασφάλεια των μαθητών στο χώρο του σχολείου.
  • Η προώθηση πνεύματος ισότητας και αλληλεγγύης μεταξύ των μελών της μαθητικής κοινότητας.

Συνδράμουμε στην καταπολέμηση τυχόν διακρίσεων και κοινωνικών συμπεριφορών, σε βάρος μαθητών.

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας ,διοργανώνει διάφορες δράσεις καθ΄όλη τη διάρκεια της χρονιάς!

Μέλη του συλλόγου,  γίνονται όλοι οι γονείς των μαθητών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Βαρβασίου Χίου. Ανώτατο όργανο του Συλλόγου είναι η γενική συνέλευση των μελών του ΔΣ,που συγκαλείται υποχρεωτικά  κάθε έτος , προκειμένου να γίνει απολογισμός της προηγούμενης χρονιάς και προγραμματισμός της επόμενης .

Κάθε δύο έτη γίνονται εκλογές,  για την επιλογή των αντιπροσωπευτικών  οργάνων του συλλόγου. Σε τακτά διαστήματα ή σε έκτακτες περιπτώσεις, μπορεί να συγκληθεί γενική συνέλευση, ύστερα από πρόσκληση των μελών του Δ.Σ.

Μετά τις τελευταίες εκλογές , (τον Οκτώβριο του 2023) το Δ.Σ. και η εκπρόσωπος για την Ένωση Γονέων Χίου, έχουν ως εξής:

Διοικητικό Συμβούλιο

1. Βασιλείου Παναγιώτης (Πρόεδρος)
  2. Δημητράκη Μαρία (Αντιπρόεδρος)
  3. Σεττάκη Μαρία (Γραμματέας)
  4. Σπανού Μαρία (Ταμίας)
  5. Παυλιδάκη Ξανθή (Διαχειρίστρια σελίδας facebook)
  6. Κουτσοβάσιλου Μαίρη (Μέλος)
  7. Κυδώνης Δημήτρης (Μέλος)
  8. Λεοντσίνη Φωτεινή (Μέλος)
  9. Μαυρίκη Βερονίκη (Μέλος)
  10. Χρυσούλη Ζέφη (Μέλος)
  11. Ψούνη Κυριακή (Μέλος)
  12. Δημητράκη Μαρία (Εκπρόσωπος Ένωσης Γονέων Χίου)

Τα μέλη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, εκτός από τη δική τους προσπάθεια, υπολογίζουν και στην εθελοντική συμμετοχή όλων των γονιών, γιατί….όλοι μαζί καταφέρνουμε περισσότερα!